ATIPIKUS MUNKAVÉGZÉS A MUNKA- ÉS A MAGÁNÉLET EGYENSÚLYÁÉRT – ZÁRÓRENDEZVÉNY
A végéhez ért a Pécsi Család-és Karrierpont három éves rendezvénysorozata, melynek fő célja a pécsi nők foglalkoztatási helyzetének javítása, illetve a munka és magánélet közti egyensúly fenntartásának segítése, az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése volt. A rendezvénysorozat során külön a munkáltatóknak és külön a munkavállalóknak tartott workshopok keretében ismerhették meg a résztvevők a családbarát foglalkoztatási formákat. A kerekasztal-beszélgetések és jó gyakorlatok bemutatása pedig még kézzelfoghatóbbá és érthetőbbé tették a módszerek gyakorlati megvalósíthatóságát és előnyeit egyaránt.
A 10 alkalmas rendezvénysorozat lezárásaként a tapasztalatok megosztása mellett a „Családbarát foglalkoztatás iránt elkötelezet munkáltató” díjak is átadásra kerültek.
PROGRAM IDŐPONTJA:
2020.december 14. hétfő 11.00 – 12.00
HELYSZÍN:
Online, zoom meeting
PROGRAM, SZAKMAI ELŐADÁS:
- 11:00-11:10: Bognár Szilvia, Pécs város alpolgármesterének köszöntője
- 11:10-11:30 Gellén Nóra, a Pécsi Család-és Karrierpont vezetőjének köszöntője, díjátadók
- 11:30-11:40 Busi Antónia, a Pécsi Család-és Karrierpont munkatársa bemutatja a rendezvénysorozateredményeit
- 11:40-11:50 Pazaurek Szabina, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara képviselője bemutatja a helyi vállalkozásokat érintő kezdeményezéseiket
- 11:50-12:00 Szabó Andrea, a Pécsi Család-és Karrierpont munkatársa bemutatja a munkavállalók segítését támogató programokat
További képek a rendezvényről ITT.
Az előadás visszanézhető ITT.
A rendezvény az „EFOP-1.2.9-17 Nők a családban és a munkahelyen” felhívásra benyújtott „Munka ÉS Család - A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása és Nő-Köz-Pont létrehozása Pécsett” projekt keretében valósult meg a Pécsi Család- és KarrierPONT szervezésében.
díjazták az családbarát foglalkoztatókat
végéhez ért a pécsi család-és karrierpont atipikus workshopsorozata
A végéhez ért a Pécsi Család-és KarrierPONT három éves rendezvénysorozata, melynek fő célja a pécsi nők foglalkoztatási helyzetének javítása, illetve a munka és magánélet közti egyensúly fenntartásának segítése, az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése volt.
A 9 workshopból álló rendezvénysorozat során külön a munkáltatóknak és külön a munkavállalóknak tartott előadások keretében ismerhették meg a résztvevők a családbarát foglalkoztatási formákat. A rendezvényeken több mint 200 érdeklődőnek szakértő előadók mutatták be az atipikus és családbarát foglalkoztatási formák előnyei, illetve azokat a munkajogi tudnivalókat, melyekkel munkáltatóként vagy még inkább alkalmazottként tisztában kell lennünk. A kerekasztal-beszélgetések és jó gyakorlatok bemutatása pedig még kézzelfoghatóbbá és érthetőbbé tették a módszerek gyakorlati megvalósíthatóságát és előnyeit egyaránt.
A december 14-i online zárórendezvényt Bognár Szilvia, Pécs alpolgármestere nyitotta meg, aki 2019 novemberéig maga is aktív szerepet vállalt a projekt megvalósításában. Elmondta, hogy milyen fontos, hogy ezeket a családbarát foglalkoztatási formákat minél több területen népszerűsítsük, hiszen kisgyermekes édesanyaként ő is tapasztalta, hogy milyen előnyöket tud adni egy atipikus foglalkoztatatási forma.
A megnyitót követően Gellén Nóra, a Pécsi Család és KarrierPONT vezetője ismertette az atipikus foglalkoztatás elősegítése érdekében nyújtott szolgáltatásaikat és átadta a „Családbarát foglalkoztatás iránt elkötelezett munkáltató” díjakat annak a három pécsi cégnek, akik kiemelkedően teljesítenek ezen a területen.
Az első díjazott a pécsi Webstar Csoport Kft., aki már hosszú ideje elkötelezett az atipikus foglalkoztatási formák iránt. A cég képviseletében Turnár Csilla, Team Happiness Manager mutatta be, hogy mit is jelent ez a valóságban, illetve hogy milyen változásokat hozott a COVID19 járvány az ő esetükben. Hiszen amíg alapesetben egy otthoni munkavégzés nagy segítség lehet a kollégáknak, és hatékonyságnövelő erővel bír, addig a tavaszi pandémia időszakában sok kisgyermekes kollégájuknál okozott ez nehézséget, de igyekeztek minden területen segíteni őket.
A második díjazott az Esztergár Lajos Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ, melynek vezetője Nagy István bemutatta, hogy mivel kollégáinak túlnyomó része hölgy, ezért a tavaszi járványhelyzettel újabb munkamódszereket, munkarendet kellett bevezetniük. A nyári időszakban a kollégák gyermekeinek külön táborokat szerveztek, ezzel is segítve őket a nyári gyerekfelügyeletben, illetve a járvány második hullámára is készültek, így ha megint bezárásra kerültek volna az oktatási intézmények, felkészülten fogadták volna a helyzetet.
A díjazottak között volt a Deutsche Telekom IT Solutions, melynek képviseletében Cenov Diána, HR BPO vezető vette át a díjat. Pécs egyik kiemelkedő munkáltatójánál már a pandémia előtt 30% volt a távmunkában foglalkoztatottak aránya, mely a vírushelyzetben természetesen megugrott, hiszen az összes kollégának felajánlották a home office lehetőségét. A minden munkatársra kiterjedő, a családra is kedvezményesen kiterjeszthető egészségbiztosítási program mellett nagyon népszerű a kismama akadémia kezdeményezésük, melyben az anyukák az otthon töltött idő alatt képzéseken vehetnek részt. A munkába való visszatérést pedig a minden telephelyen elérhető gyerekbarát szobák segítik, ahol a játszószobában kialakított munkaállomás mellett a gyerekek kellemesen tölthetik a napot, míg a szülő dolgozik mellettük. A Deutsche Telekom IT Solutions sokat tesz a családbarát foglalkoztatásért, a jelenlegi programok mellett több, a kollégák családját és gyermekeit is bevonó programot folytatnak és terveznek a jövőben is.
A díjátadót követően a Pécsi Család és KarreirPONT munkatársai bemutatták, hogy a rendezvénysorozat milyen eredményeket hozott az elmúlt három évben.
Elkészült például az a munkáltatói kézikönyv, ami a legfontosabb szabályozási tudnivalók mellett szerkeszthető okiratmintákat is tartalmaz az atipikus foglalkoztatással kapcsolatosan. A kézikönyv a következő linkről ingyenesen letölthető: http://baranya.munkacsalad.hu/munkaltatoi-kezikonyv
A 2021. február végéig tartó projekt továbbra is ingyenes munkajogi tanácsadással támogatja a pécsi munkáltatókat és munkavállalókat. A Dr. Porpáczy Ügyvédi Iroda által nyújtott ingyenes tanácsadás célja, hogy segítsék a munkavállalókat, köztük kiemelten a gyermekes nőket a munkába való visszatérésben. Emellett támogassák a munkáltatókat az atipikus, rugalmas munkavégzési formák bevezetésében, valamint mind a munkavállalókat, mind a munkáltatókat a felmerülő munkajogi kérdéseik megválaszolásában.
Az ingyenes tanácsadásra a következő linken lehet jelentkezni: http://baranya.munkacsalad.hu/hir/ingyenes-munkajogi-tanacsadas-pecs-elismert-jogasz-csapatanal-dr-porpaczy-ugyvedi-irodaban
Az év eleji időszakban még egy kifejezetten a munkaadókat célzó ingyenes képzés is megvalósul, ahol a munkáltatók érzékenyítése mellett a családbarát vállalati kultúra megteremtését támogató eszközök kerülnek bemutatásra. A képzés célja, hogy megvilágítsa a családbarát vállalati működés előnyeit, hasznait és kezelendő nehézségeit, válaszokat és konkrét eszközöket adjon a családbarátság vonatkozásában bármilyen szintű előzetes ismerettel bíró résztvevő számára. A praktikus kérdésekre választ adó átfogó képzés során a saját cégre szabott családbarát működési modell tervének megalapozására is sor kerül. Az ingyenes képzésre a következő linken lehet jelentkezni: http://baranya.munkacsalad.hu/kepzes/munkaltatok-kepzese-csaladbarat-vallalati-kultura-megteremtesenek-tamogatasara
A rendezvény az „EFOP-1.2.9-17 Nők a családban és a munkahelyen” felhívásra benyújtott „Munka ÉS Család - A nők munkaerő-piaci helyzetének javítása és Nő-Köz-Pont létrehozása Pécsett” projekt keretében valósult meg, a Pécsi Család- és KarrierPONT szervezésében.