Az atipikus foglalkoztatás előnyei
A munkáltatók az atipikus foglalkoztatás jogi kereteivel ismerkedhettek meg az „Atipikus munkavégzés a munka- és a magnélet egyensúlyáért” rendezvényen.
A Pécsi Sport Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság, a MIOK a hátrányos helyzetű emberekért Alapítvány, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara és a Pécsimami Közhasznú Egyesület közösen nyert el vissza nem térítendő támogatást a Pécsi Család és KarrierPONT létrehozására és működtetésére. A projekt célja a nők munkaerő-piaci helyzetének javítása, az atipikus foglalkoztatási formák népszerűsítése és elterjesztése, a munkáltatók és a munkavállalók együttműködésének előmozdítása, a család és a munka összeegyeztethetőségének érdekében.
Előadást tartott Lakosa Zita, a Családbarát Ország Nonprofit Közhasznú Kft. képviselője, valamint Dr. Bankó Zoltán, a PTE egyetemi docense, akik az atipikus foglalkoztatás típusait, előnyeit és esetleges kockázati tényezőit mutatták be, a munkáltatók szemszögéből.
Az atipikus foglalkoztatás nehézsége, hogy gyakran a munkáltatók sincsenek tisztában a lehetőségekkel. Ahogy Gellén Nóra előadásából megtudtuk, a Pécsi Család és KarrierPONT ingyenes szolgáltatásai között egy munkáltatóknak szóló, 20 órás képzést is találunk. A MIOK a Hátrányos Helyzetű Emberekért Alapítvány oktatói a képzésen minden szükséges információt átadnak, ami a munkáltatók hasznára válhat a családbarát vállalati kultúra és a rugalmas foglalkoztatás bevezetéséhez.
További fotók a rendezvényről itt!